Kuidas sisustada lõbusat meelelahutus- ehk mängutuba?

sisustus

Igas majapidamises, kus on peres ka lapsed, peaks olema üks ruum, mida lapsed saavad vabalt kasutada mängimiseks või siis meelelahutusega tegelemiseks. Lapsed vajavad mänguks ruumi igas vanuses ning juhul kui peres on ruumide puhul nappus, võiks mänguala olla piiritletud alana kas suures toas või magamistoas.

Nooremas eas lapsed on elavad ning kasutavad mängu õppimiseks. Tüdruklastele meeldib enim mängida nukkude, arendavate mänguasjadega ning poistele legode ning autodega. Kuna mäng on lapse nn töö, siis võiks olla rutiini osana ka lapse päevas mänguaeg, mil laps saab vabalt tegeleda talle sobivate mängudega. 

Mängutuba on lapsele turvaline koht oma tegevustega tegelemiseks. Lõbusa ning arendavana võiks mängutoa jagada mitmesse sektsiooni: põrandamängud, lauamängud, joonistamisala, klotsimängud, võimlemine ning mustust tekitavad mängud. Samal viisil jagavad ka meelelahutusega tegelevad ettevõtted oma mänguala, täiskasvanutele mõeldud mängutuba pigem sisaldab Nutz portaali laadseid andrenaliinirohkeid mänge.

Vanemas eas lastele tuleks lõbusa mängutoa loomiseks paika panna lõõgastumis kui ka õppimisala. Videomängude ning arvutimängude tarbeks tuleks mängulauale paika panna kas konsool või arvuti, mille lähedale tuleks muude tarvete hoiustamiseks panna riiul või kummut. Noorele kasvavale noorukile tuleks soetada ka korralik mänguritool, mis aitab säilitada normaalset kehaehitust ning väldib tulevikus kehaliste probleemide teket. Mängurialale lisaks tuleks näiteks filmide vaatamiseks panna ühte toapoolde mugavam diivan või lebola. Telekas ei tohiks asuda diivanile väga lähedal. Tänapäeva disainiga televiisorite ekraanid ei ole küll inimese nägemisele ohtlikud, kuid kaudselt ei ole need ka väga kasulikud. Telekate suurust arvestatakse tollides. 1 toll vastab aga 2.5 cm-le. Juhul kui telekas on 49 tolli suur, tuleks paigutada diivan vähemalt 1.5m kaugusele. 55 tolli puhul aga vähemalt 2m kaugusele. 

Lasteaia ealiste laste mängutoa sisustamisel võiks paigutada võimalikult akna lähedale laud ning tool, mida laps saaks kasutada joonistamiseks, kirjutamiseks ning käeliste tegevuste harjutamiseks. Halva valguse korral tuleks laua kohale seinale kinnitada laualamp/seinalamp. Lambi kinnitamisega seina väldid ruumikadu ning ohtu, et lamp võiks laua pealt maha katki kukkuda. Joonistamise tarbed ning käelise tegevuse mängud võiks hoiustamiseks panna laua kõrvale riiulisse. Esemed ning kunstitarbed, mida laps on harjunud kasutama tihti, võiks paigutada alumistele riiulitele. Sel puhul on lapsel alati ligipääs just talle meeldivatele esemetele. Kunstitarvete hoiustamiseks ning vildikate organiseerimiseks võiks pliiatsid nign vildikad panna püsti plastikust topsi sisse. Sel puhul on lapsele kõik värvid silmnähtaval. 

Klotsimängude tarbeks võiks legode hoiustamiseks osta läbipaistva seinaga plastikkarbid, et organiseerituselt oleks kõik kohe näha. Legokomplektide puhul ei pea alles hoidma pappist karpe, manuaalid võib legokarpide sisse hoiule panna. Loomingulise lähenemise tarbeks võib kasutada ka internetist alla laaditavaid ehitusmanuaale, mille abil saab lihtsasti ehitada losse ja masinaid.

Mängutoa sisustamisel tuleks arvesse võtta lapse vanust, sugu ning värvi eelistusi. Vanemas eas lastele sobivad tumedamates toonides toad ning nooremas eas lastele heledamates toonides toad. Mööbli valimisel tuleks eelistada kergesti puhastatavaid pinde, kangaid ning konstruktsiooni. Vaipade kasutamine on soovituslik kuid mitte kohustuslik. Pikkade karvadega vaibad on siiski kõige halvem valik, sest need koguvad enda sisse nii tolmu kui ka mustust.