Näited Jaapani – stiilis kummutitest – miks on need erilised?

sisustus-pilt

Sisuturundus

Jaapani stiilis valmistatud kummutid ei erine märkimisväärselt mujal maailmas valmistatud mööblist, kuid oma disainilt on need märkimisväärselt rahvuslikud ning dekoreeritud. Mööbli valmistamise stiilid jagunevad kaheks: traditsionaalne ning moderne. Aastatuhandeid on jaapanlased valmistanud kummuteid ja kappe madala väärtusega puidust ning isegi bambusest. Kuid hilisemalt võeti kasutusele väärtpuit ning metall, mille kombineerimisega loodi kummuteid majapidamisse kui ka templitesse.

Maailmaturul leiab praegusel hetkel pea igas stiilis Jaapani kummuteid, kuid kõige ehedam valik on siiski vanavara müügiga tegelevatel veebisaitidel. Vanad ja unustusse veerenud mööbliesemed vajavad korralikku restaureerimist ning kui töö on tehtud, jalad kapile pandud, võib rahulikult uurida interneti avarusi, ka näiteks Jaapaniga seotud inspiratsiooni https://www.ninjacasino.com/ee/spordiennustused lehel.

Jaapani stiilis kummutid jagunevad viite erinevasse stiili:

Tansu

Tegemist on kummutilaadse mööbliesemega, mida on Jaapanis valmistatud alates 1688.aastast. Genroku ajastust pärit kummuteid valmistati põhiliselt kahel eesmärgil. Tan tähendab tegelikult toidu hoiustamise kirstu ning su tähendab küttepuude vedamiseks mõeldud kasti. Kombineerides kahe erineva toimingu tarbeks valmis kaunis kapp, mida kaunistatakse vastavalt traditsioonidele. Varasematel aegadel valmistati tansu kappe bambusest, mis tähendab, et 18.sajandil ei peetud puidu kasutamist tansu kapi valmistamiseks väga tähtsaks. Bambus on ka kergema kaaluga, muutes tansu kapikese võimalikuks süles kandmiseks. Kappide valmistajaid kutsuti tansuya’deks, kes kuni 20.sajandi alguseni kasutasid tansu kummuti valmistamiseks nii bambust kui ka puitu.

Puidu kasutamine tansu valmistamiseks muutis kummuti vastupidavamaks ning enamlevinud puitudeks olid seeder, mänd, pähklipuu, cypress, tamm.

Tansu kummutid ei olnud mõeldud sisustuseks elamus. Kummuteid hoiti silme eest ära ning toodi välja vaid tähtsate sündmuste tarbeks ning spetsiifilistel eesmärkidel.

Natsumi

Tugeva konstruktsiooniga kummut on disainitud raskemate esemete hoiustamiseks. Minimalistlikus modernses stiilis valmistatavad kummutid on lihtsuse etalon ning traditsioonide põhjal valmistatud. Natsumi kapid on valmistatud kõrgete ümmarguste jalgadega ning viimistlusel on kasutatud pigem vaha kui lakki. Puidu originaalne toon tuleb säilitada võimalikult ehedalt. Natsumi kummuti valmistamiseks tuleb kasutada Euroopa regulatsioonide poolt paika pandud puitu- jätkusuutlik ning minimalistlik lähenemine võimaldavad just seda.

Hinoki

 

Üks kõige antiiksemaid ning traditsioonilise välimusega Jaapani kummut, mille ehitamiseks kasutatakse hinokipuud, mis sarnaneb põhjamaade elupuule. Pehmete ja lamedate okste ja lehtedega aeglaselt kasvav puu on mööblivalmistajatele hindamatu väärtusega, sest selle kohtlemine ning mööbliks valmistamine on peen protsess. Hinoki mööbel /kummutid värvitakse peamiselt peale valmistamist punaseks. Erinevad dekoratiivsed osad ja lisad toonitakse mustaks või tumehalliks. Antiikse välimusega hinoki kummutil on rohkem sahtleid kui tavalisel kummutil.

Iidsete kombete kohaselt kasutati hinoki puud lisaks mööbli valmistamisele ka templite ehitamiseks. Arvatakse siiani, et hinoki puul on lõõgastav mõju inimkehale ning tänu uskumusele kasutatakse puidu lisaks mööblile ka muude asjade ehitamiseks. Teadlikumad ehitajad kasutavad sama puitu seinte ning uste valmistamiseks. Kuna neid esemeid katsuvad inimesed oma kodus koguaeg, loodetakse, et inimene ammutab jõudu otse puidu puudutamisest.

Klotsidest kummutid

Sisustuselementidest üheks kaunimaks ning funktsionaalsem on tansu kummut, mis koosneb erinevatest osadest. Funktsionaalsust rõhutades on võimalik klotse ümber tõsta ning enda jaoks saab vastavalt vajadusele paika panna. Kui kummut on mõeldud riiete hoiustamiseks, saab klotse valmistada ka suuremaid. Disainilt laotakse klotse trepikujuliselt, et peamisi pindasid saaks kasutada nipsasjade displeerimiseks. Enim kasutatav puit sama kummuti valmistamiseks on tamm, sest selle viimistlemisega saadakse originaalne tume pruun toon.

Isho Dansu

Tegemist on puidust, metallist ning rauast valmistatud kummutiga, mis on väga tradistionaalne ning välimuselt klassikaline. Klassikalist välimust rõhutab mustaks värvitud metallist detailid ning tumepruuniks võõbatud puit. Metallist valmistatud detailid on alati sepistatud ja mitte modernselt laseriga lõigatud või vermitud. Isho Dansu kummutid on ühed vanimad ning nende restaureerimine ning ümbertöötlemine on üheks parimaks viisiks antiigiga raha teenida.

„Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!”